<< Geri dön

The Giver (2014)

6.5 94 Dakika Dram, Bilimkurgu 15 Nisan 2020 Tavsiyesi

Amerikalı yazar Lois Lowry'nin romanından beyazperdeye uyarlanan film, ütopik bir dünya düzeninde geçiyor ve bu dünyada insanların zihinlerinde bulunan geçmişe dair anılar ve bilgiler tamamen siliniyor. Dolayısıyla artık insanların hafızalarında ne suç, ne yoksulluk ne de hastalıklar kalır. Bu geçmişi ayrıntılarıyla bilen tek kişi ise 'The Giver' isimli yaşlı bir adamdır. 12 yaşındaki Jonas, yaşlı adamın yanında çalışmaya başlayınca insanlığın hafızalarından silinen geçmişini öğrenmeye başlar. Zamanla bu sırların acımasızlığıyla yüzleşen Jonas'ın hayatı tam bir kaosa dönüşecektir...

✅   Film partlar halinde yüklenmiştir, partlar otomatik geçiş yapmaktadır. Arkanıza yaslanın ve filmin tadını çıkarın.

Film Hakkında Yapılan Yorumlar

hasangdr 6 yıl önce
Filmi çeviren birisi olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Gelecekte değerinin yitirilmesi muhtemel bir şeye değinmişler: İnsanı insan yapan duygulara. Bu yönden yeterliydi ama anıları aktarma kısmı biraz daha uzatılıp aksiyon katılabilirdi.

Gelelim herkesin yaptığı yoruma. Yok Açlık Oyunları kırması yok Uyumsuz benzeri. Açlık Oyunları 2008'de, Uyumsuz 2011'de yayınlanmıştır. Seçilmiş Kişi ise 1993 yılında yılında yayınlanmış bir kitaptır. Kimin kimden kopya çektiğini veya kimin kime benzediğini bir daha düşünün.

Bir kereden bir şey olmaz izleyebilirsiniz.
PriveT 6 yıl önce
4Puan
Film guzel basladi. Ama SPOILER UYARISI: igneyle uyutulan, hisleri, duygulari elinden alinan bir halki bir siniri gecerek uyandirmak, duygularini geri kazandirmak, hele ki yasamadiklari anilari bile hafizalarina yuklemek asiri mantiksiz bir bitis olmus. Bence...
Serkan Aydemir 6 yıl önce
8Puan
Lanet olsun ki bugün bu dünyada ve bu ülkede savaş çıkartıp sırf kendi gibi inanca sahip olmayanları öldüren örgütleri oluşturanlara. İnsanları ayırıp sadece kendi gibi olmasını sağlayacak eğitim düzünlemeleri yapanlara. Savaşı kurtuluş olarak görenlere. Milyonlarca insanı evinden edip pazarda mal gibi satılmalarına destek olan herkese yazıklar olsun. Bu film bizlere insanlığın ne derece önemli olduğunu ve ne derece yok edilebilir olduğunu gösteriyor. Sadece küçük bir çocuğun gülümsemesiyle ağlaması arasındaki farkı görmek bile yapılan vahşetlerin ne derece yok edilmesi gerektiğini gösteriyor bizlere. Kalıplaşmış yargıları hayatın önüne getirerek herkesi bu kalıp içinde toplamaya çalışan gereksiz zihniyetlerin yönetimi her zaman ülkeyi savaşa götürecektir. Filmin ne hatalarına ne de işleyiş biçimine değineceğim. Film o kadar değerli bir konuya değiniyor ki bugünlerde dünyanın ve ülkemin unuttuğu insanlığı anlatıyor, gülümsemeyi anlatıyor, sevmeyi... Kadın erkek aynı yerde oturamaz, konuşamaz, düşünemez gibi aptalca fikirlerin doğru kabul edildiği bir dünya ne yazık ki yok olmaya başlamış demektir. Umarım sadece sevginin değerini bilen faşizmin kötülüğünü fark eden kişilerin yönetimine şahit oluruz. Unutmayın dünyayı yok edecek olan da ya da var edecek olan da insanlardır. Film çok değerli bir konuya sahip yani. Bu filmden ders çıkartmalıız.
oktaytolga 2 yıl önce
3Puan
çok çok sıkıcı filmdi. konu klişe olmasına rağmen belki özgün bişiler vardır dedim ama uzak durum derim çerezilik iş yaprken yan gözle izlenecek bi film.
memento mori 2 yıl önce
Masonik Yeni Dünya düzeninde olabilecek ihtimallerin yorumlanması üzerine çekilmiş film. Herşeyin tek olduğu renklerin kaldırıldığı dünya düzeni.
Yaşlılar tarafından kurulan ve korunan dinsiz ve duygusuz bir hayat özleminin tenkidi veya olabilme aşamasının tepkiselliği ölçme için hazırlanmış bir hayat. SPOILER UYARISI: .
“Topluluklar Yıkımın Küllerinden İnşa Edildi. Sınırlarımız Tarafından Korundu. Geçmişe Ait Bütün Anılar Silindi. Yıkımdan sonra yeni bir başlangıç yapmıştık. Yeni bir toplum oluşturmuştuk. Gerçek bir eşitliğin olduğu bir toplum. Kurallar ise bu eşitliğin temel taşlarını oluşturuyor.”
miown 2 yıl önce
8Puan
güzel başladı, güzel bitti. Bu tip ütopik dünya filmlerini seviyorsanız bir şans verin derim.
Ninken 3 yıl önce
7Puan
bence gayet güzel filmdi kötü yanı kısa olması film 3 saat olsa bile izlenirdi çünkü olaylar çabuk gelişip sonuç geliyor. Vermek istediği mesaj belli ama diğer karakterlerden de daha fazla reaksiyon görebilirdik . neticede biz lanet olası insanların herşeyin yanlışını yapma eğilimi var maalesef...
Rogers 3 yıl önce
6Puan
Film kendini izlettiriyor, başta biraz ağır ilerliyor sonra açılıyor. Hareket eksikliği var, daha çok felsefik yapısıyla göze çarpıyor. Filmde beğendin şey, bazı kavramlara farklı bir isim vermişler. Yaptıkları kötü birşey ama verdikleri isimler sebebiyle ne yaptıklarını anlamıyorlar. Bu da ilginç bir bakış açısı ortaya çıkarıyor. Yalnız anıların yok edilme kısmı bence yüzeysel kalmış, hadi düşünce açısından güzel lakin bilimsel açıdan açıklamasını zayıf buldum. Burada biraz daha derine inilebilinirdi.
pulpy 4 yıl önce
8Puan
Çok etkileyici bir filmdi...İçerdiği mesajlar,hissettirdikleriyle benim için keyifli bir seyirlikti...
fben123 4 yıl önce
2Puan
Konusu olarak ilginç. Ancak senaryo ve oyunculuklar çok zayıf. Sıradan değil ama gereksiz, vakit öldürücü bir film olmuş
agkabaca 4 yıl önce
8Puan
Bu yapım aslında tamamen anılar ve görsel bütünlükle kendine bağlamayı başarıyor. Mesajı da yerinde verdiğini düşünüyorum. Edebi eserler kendinden öncekilerden yararlanmadan yazılamaz zaten. Türünün aile filmi olmaya aday tek filmi olduğunu düşünüyorum, hem yetişkin hem de genç kitleye hitap edecek cinsten bir konu ve işleyiş.
Gokturkisa 5 yıl önce
Filmi beğendim çünkü bbi çok bilim kurgu filminin aksine film bir mesaj veriyor insanlığı eleştiriş biçimi çok hoşuma gitti ama kurgu daha sağlam olabilirdi ve oyuncuları toy buldum 7/10
Emefar34 5 yıl önce
7Puan
Bu tarz filmler var ama bu biraz daha dokunaklıydı ve sanki biraz daha hassastı ve duyguları daha iyi yansıtmıştı.
Şu replik de çok iyiydi;
SPOILER UYARISI: İnsana seçme şansı verilirse yanlışı seçer. Her zaman öyle olmuştur.
Bilal Anil Duman 5 yıl önce
9Puan
Gercekten cok basarili bir utopik eser olmus. Bazi mantik hatalari ve olaganustu ogelere aldirmamak gerekiyor. Zaten gercekte yaratilamayacak bir dunyadan bahsediyoruz. Eh bazi fantastik ogeler de tuzu biberi olmus filmin. Asil bakmamiz gereken vermesi gereken ana fikri verebilmis mi? Bence cok iyi sekilde vermis. Jeff ve Meryl in oyunculuklarini da begendigimi soyleyebilirim. Izlenmesi gereken bir film. 9/10
shadex 5 yıl önce
9Puan
Güzel bir film olmuş. Dikkatli izlenir ve mütalaa edilirse bazı şeylere ince göndermeler var. Mesela aşılarla insanları kontrol altına alma gibi. Birilerinin kurmak istedikleri sistemin bir kısmı. İnsanları kontrol altına almak, düşünmelerini elinden alma, iklim kontrolü
Frkngcr 5 yıl önce
3Puan
Hiç beğenmediğim bir filmdi zaten sadece 1 kişi ve onun isteklerine bağlı filmlerden nefret ederim ayrıca sıkıcıydı da film.
antas 5 yıl önce
8Puan
Bu senaryoyu işleyen çok daha iyilerini görmüş olmama rağmen (bkz. İsyan) gayet güzel bir filmdi. Seyirlik ve kesinlikle izlenmeyi hak ediyor. Bu filmin kitabının kaç yılında çıktığı önemli değil. Bu tarz dütopyaları işleyen her kitap, film 1948'den öyle ya da böyle etkilenmiştir.

SPOILER UYARISI: Finali pek hoşuma gitmedi. O dalga işi, fazla fantastik olmuş filme göre. En azından film, bizi bir seviyeye kadar alıştırdı. Final o yüzden biraz anlamsız geldi. Ama bu gene de filmin izlenmeyeceği anlamına gelmiyor.
berkmen75 6 yıl önce
5Puan
Verilen puanlar çok yüksek; en fazla 5 edecek bir film. özellikle sonu tam hayal kırıklığı. Kesinlikle tavsiye etmem...
oscaralfa 6 yıl önce
9Puan
Kesinlikle izlenmeye değer bir yapım sonu hayal kırıklığı olsa da...
vassagoking 6 yıl önce
6Puan
Büyük beklenti olmadan, patlamış mısır (şekerli olursa daha iyi olur) eşliğinde, hoşça vakit geçirebileceğiniz bir film olmuş.
MonteKristoKontu 6 yıl önce
5Puan
Filmi bilimkurgu sevdiğim için izledim. türü sevenler için izlenebilir ancak içeriğe bakınca ciddi sıkıntılar var. Film alttan alttan yoğun bir komünizm eleştirisi yapmakta. (Kapitalist sinema sektöründen başka ne beklenebilir ki? ) Yalnız bu eleştiri biraz havada kalmış, hatta kötüleyelim derken kendi kendine gol atmışlar.
SPOILER UYARISI: Filmin başında yıkımdan bahsediyor. Yıkıma sebep olan zaten kapitalist sistem sebepli olduğuda gösterilen anılardan belli oluyor. yıkımdan sonra gelen sistem ile savaşlar bitiyor, insanlar suç işlemiyor hatta yalan bile söylemiyor. Şimdi insanların anıları, duyguları vb. geri gelince yeniden aynı savaşın yaşanmasına ne engel olacak? Neymiş efendim " Yükleyici orda bekleyip duygular geldikten sonra sorun çıkmasını engelliyecekmiş" yok artık.
seko7356 6 yıl önce
İzlediğimiz pek çok distopik filmin en güzel yerlerinin harmanlanmış hali. İlk etapta aklıma Pleasantville, Divergent, Equilibrium ve 1984 (kitap) geldi. Biraz düşünsek belki örnekleri arttırabiliriz. Bu filmlerden daha iyi diyebileceğim bir film izlemiş olsaydım bu durum benim için hiç sıkıntı olmazdı.

Filmin anlattığı ve Serkan Aydemir`in yazdığı her şeye sonuna kadar katılıyorum. Ancak filmin fazlasıyla teenage havası içinde olması ve esas mevzunun bu kadar basit halledilmesi filmin seviyesini düşürdü. Yine de verdiği mesajlar ve anılara ait görüntüler için izlenebilir.
waterfairy 6 yıl önce
6Puan
"Sistemin kölesi olmak" deyiminin hayat bulduğu bir film bu. Konusu gayet orjinal, hoşuma gitti. Verdiği mesaj da keza öyle "Farklılıklarımız bizi insan yapar." Süresinin kısa olması filmi daha izlenebilir kılmış. Romandan uyarlandığı için izlemekte tereddüt etmiştim ama gerek kadrosu olsun gerek kurgusu olsun çok başarılıydı. Katie Holmes''ü de uzun zamandır bir filmde izlememiştim. Onu görmek iyi geldi. Sonunda çalan One Republic şarkısını da çok beğendim. Kısaca güzel film, izleyin, izletin.


Altyazı için teşekkürler.