<< Geri dön

Bicycle Thieves (1948)

8.3 89 Dakika Dram 28 Nisan 2020 Tavsiyesi

İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir babanın ve oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio, sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletle dolaşıp duvarlara film afişleri asacaktır. İşinin ilk gününde bisikletini çaldıran Antonio, son ekmek kapısı olan bu bisikleti bir hırsıza kaptırmayacak ve oğluyla birlikte hırsızın peşine düşecektir. Savaş sonrası İtalya’nın ekonomik bunalımına ve geçim derdinde olan insanların çaresizliğine dikkat çeken film, Luigi Bartolini'nin romanından sinemaya uyarlandı. Dönemin sosyal koşullarını başarıyla ortaya koyan Bisiklet Hırsızları, en iyi senaryo dalında da Oscar’a aday olmuştu. Ayrıca yönetmen Vittorio De Sica, filmin tamamında amatör oyuncuları oynatmıştır.

✅   Film partlar halinde yüklenmiştir, partlar otomatik geçiş yapmaktadır. Arkanıza yaslanın ve filmin tadını çıkarın.

Film Hakkında Yapılan Yorumlar

paralax 10 yıl önce
10Puan
Sinema tarihinde yeni bir çapın başlağıcını muştulan bir filmdir. İtalyan yeni gerçekçilik akımının belki de manifestosudur. Sinemayı stüdyolardan ve kurmaca ahmaklıklardan kurtarıp, kamerayı gerçek insanların arasına çevirmiştir. Sinema bir ideolojik aygıt olarak ezilenlerin tarafında yer almıştır Bisiklet Hırsızları ile. Her sinemaseverin izlemesini şiddetle tavsiye ederim.
Claire Redfield 10 yıl önce
7Puan
Ekmek parası ve bisiklet...İkisinin de nasıl birbirine muhtaç olduğunu göreceksiniz..Yürek burkan bir hikaye..
aliuzun 10 yıl önce
10Puan
Bu filmi ilk kez sinema tarihi dersimizde izlemiştim ve sınavda en etkiledniğiniz film sorusunda bisiklet hırsızlarını yazmıştım ve bu filmin çözümlemesini yapmıştım. Yanılmıyorsam en çok beğenilen ve en çok yorum yapılan film olmuştu. Beni oldukça etkileyen bir filmdi. Baba oğul ilişkisi ancak bu kadar dramatik işlenebilirdi. Duygulanmamak elde değildi. Filmin 2. Dünya savaşı sırasında çekilmesi ve o sıralar italyanın, alman işgalinde olması, filmin bazı sahnelerin gizli gizli çekilmesi bu filmin değerini bende çok daha arttıran bir ögerdir. Italyan yeni gerçekçilerinin roma açık şehir ile birlikte en beğindim filmdir. 10/10 puan veridiğim bir film
Thetayk 7 ay önce
10Puan
Dramı, umutsuzluğu, çaresizliği en derinden hissettiriyor. Kendinizi karakterin yerine koymadan edemiyorsunuz; en ihtiyacınız olduğu anda elinizden alınan eşyanız değil, geçim kapınız, özgürlüğünüz, mutluluğunuz...Oyuncular çok başarılı, film boyunca küçük çocuğun oyunculuğundan etkilenmekten alamadım kendimi. Ayrıca film birçok açıdan çok da kolay olmayan duygu değişimleri ile insan olmanın kıymetini yaşatıyor aslında. Dönemin savaş sıkıntısı ile çekimi daha da zorlaşan film gerçekten insanda derin izler bırakıyor. İnsan düşü, duygusu, aile yaşantısı, geçim sıkıntısı, dramı, atmosferi ile bize dönemin çarpıklığını, zorluğunu tüm çıplaklığı ile gösteriyor. Kesinlikle herkese önerdiğim bir filmdir. İyi seyirler.
meetehun 2 yıl önce
10Puan
Normalde pek duygusal değilimdir, bu film gerçekten kalbime dokundu.. Bir baba ve oğulun inanılmaz hikayesini göreceksiniz.. Fakirlik ne kadarda yürek burkan acıtan, kanatan, yıkan bir meret olduğunu daha iyi anlayacaksınız.. Tüm zamanların en iyi filmlerinden bir film..
gri72 2 yıl önce
8Puan
sade ama etkileyici bi film nasıl yapılır De Sica onu göstermiş bize... Drama severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım...
darkmentek 2 yıl önce
8Puan
Bazı filmler vardır ruhunuza işlediğini hissedersiniz, çalmakla çalmamak arasında gittiği o dakikalar inanılmazdı. Baba oğul arasındaki dram, işlenen mekanlar, olay örgüsü bazen hayat acımasızdır ve güçlü kalmak, iyi kalmak zor olandır.
sinemaokuyucusu 2 yıl önce
Oyuncular amatör,profesyonellik gerektiren noktalarda yetersiz kalıyorlar.Yönetmenin performansına göre değerlendirmezseniz adaletsizlik yapabilirsiniz.SPOILER UYARISI: Pedofiliye de değinilmesini beklemiyordum.
nothimme 3 yıl önce
1Puan
Bu film; sürekli dolambaçlı bir yol izliyor, çok ama çok iç karartıcı -Allah aşkına, bir adamın hayatı yok oluyor ve bunu izliyoruz, drama diye bir şey yok- ve tamamen amaçsız. Cidden, bu filmde sevilecek ne var. Bir adamın oğlunun gözleri önünde hayatının yok oluşunu izliyoruz. Sadece sizi kanser yapıyor, her sahnesi. Oyunculukta özel bir şey yoktu ve boşa çıkan bir hikaye vardı. Bisiklete ne oldu? Kimdeydi? Bize niye söylenmiyor? Bu sorular filmde hiç mi önemli bir rol oynamıyordu? Burada film çekiyorsunuz, yapmayın. Hayat böyle bir yer biliyoruz ama bunu bir filmin söylemesi gerekmiyor -tabii, ara sıra gerekiyor- Bazen bir filmi dertlerinizden kurtulmak için izlersiniz ya, bu film hiç öyle değil. Bu film dertlerinizi daha da arttırıyor. Üstelik bu nasıl sondur böyle?!1 SPOILER UYARISI: Film boyunca bir adamın çaresizliğini izliyorsunuz. Bu yüzden filmin sonunda adamın başından beri çalıştığı şeyi başarmasını bekliyorsunuz ama yok.
gokduz 5 ay önce
Kimse suçlu doğmaz, suçluyu toplum yaratır.
Sosyal yapıdaki bozuklukların ve toplumun bir insanı neler yapmaya ittiğini en güzel anlatan filmlerden biridir. İzleyin, izlettirin!
Balizza 4 yıl önce
İzlerken halimize şükrettiren bir film.. Çok samimiydi.. Restoranda baba-oğulun yemek yerken diyalogları, halleri unutulmaz. Hele Bruno'nun içli gözyaşları..
volcanocan 5 yıl önce
Bruno'nun performansi icin bile izlenir. Bir karis boyuyla oyunculuk dersi vermis.
RealTime2 5 yıl önce
10Puan
Bu filmi izlerken Yılmaz Güney'in Umut filmini anımsadım.Basit ve güzel film.Amerikan filmlerinden nefes almak ve İtalyan sinemasından haberdar olmak için.
davidlynch 6 yıl önce
sade bir şahaser
Divxteam 6 yıl önce
Hayatın acımasızlığını, çaresizliğini, gösteren çok sert ve etkileyici filmi. Oldukça gerçekci,akıcı bir senaryosu var oyunculuklar kusursuza yakın.

Kısaca Bu film "Hayatın Ta Kendisini" anlatıyor. Kesinlikle izlenmeli ve Arşive katılmalı.
McMurphy 7 yıl önce
8Puan
Antonio Ricci: Doğduğum günden beri lanetlenmişim ben!

SPOILER UYARISI: İşi bulmanın zorluğunun yanında bir de işe alınmanın zorluklarıyla da uğraşıyor insanlar. İş bulunuyor ama bisiklet lazım işe girebilmek için. Bir bisiklet elde edebilmek için evindeki eşyaları feda ediyorlar. Evlerinin "Ekmek Teknesi" görevini bisiklet üstlenmeye başlıyor. Yaşam şartları ve standardı ne kadar da zor. Adam en sonunda kendisine yapılan kötülüğe yenik düşüp çaresiz kalıyor ve bu sefer de o aynı suçu işliyor; "HIRSIZLIK". Bir babanın yapabileceği en son şeylerden birisidir belki de hırsızlık. Hem de çocuğunun gözleri önünde. Bir babanın yaşayabileceği en zor anlardan biriydi bu sahne.
Aleksey Peskov 7 yıl önce
10Puan
Baba olsaydım belki ben çok daha etkileyebilirdi ama film bana sadece umutsuzluğu ve karamsarlığı gösterdi. Bir de küçük çocuk çok iyi oynamış.
leopar1972 7 yıl önce
9Puan
Gerçekçi, yalın ve realist bir hikayenin olduğu gibi anlatımı. IMDB puanının biraz abartılı olduğunu düşünüyorum...
ibrahim254 7 yıl önce
7Puan
Çok sıradan ve bana göre abartılan bir film. Bir sürü mantık hatası var filmde.
SPOILER UYARISI: Adam çocuğu en başta kovalarken bir adam çıkıp geliyor şu taraftan gitti diyor. Sonra pardon yanlış görmüşüm diyor. Bizimki hiç sen kimsin demiyor. Bir çarşaf satıp bisiklet alıyorlar, ki bu da zaten enteresan, ancak bisikleti ararken lokantaya girip her işte bir hayır vardır diyerek tıka basa yemek yiyorlar. Sonra çıkıp tekrar arıyorlar. Madem en başta böyle diyin veya neden sonra tekrar arıyorsunuz. Bisikletin değeri bence iyi anlatılamamış. Sat bir çarşaf al. Zaten arama olayı da bir olay. Biri gövdesini arıyor, biri vitesine ziline bakıyor. Nerde görülmüş zilden bisiklet bulunduğu. Daha sıralanabilir.
bahangel 7 yıl önce
6Puan
kesinlikle sıkılmadan izleyenebilecek siyah-beyaz film. özellikle çocuğun babasına baktığı kare ve babanın çaresiz etrafına bakması halen hafızamda.
peluj222 7 yıl önce
9Puan
''bazı filmler kitaplar kadar iyidir, en iyi kitaplar kadar iyidir. ' paul auster
kartal1993 7 yıl önce
10Puan
film boyun ne kıymetli bisikletmiş dedim ama sonu o çaresizlik yok mu içi mi daraltı bizimkide sıkıntı mı dedirtti kimse yoklukla karşı karşıya kalmasın çok zor
kaanozan 7 yıl önce
gerek müzikleri gerekse oyunculuklarıyla içinize işleyen, döneminin çok üstünde performans sergilemiş başarılı italyan yapımı. vakit kaybetmeden seyredin.