<< Geri dön

A Trip to the Moon (1902)

8.2 13 Dakika Aksiyon, Macera, Kısa Film 28 Nisan 2020 Tavsiyesi

Prof. Barbenfouillis başkanlığında bir grup astronom Ay'a gitmek üzere planlar yaparlar. Sonuçta dev bir toptan gönderilen mermi şeklindeki uzay gemileri ile hedeflerine ulaşırlar. Ancak burada Aylılar tarafından kaçırılıp Ay kralının sarayına götürülürler... George Méliès'in çoğu Jules Verne'e dayanarak yaptığı yüzlerce kısa filmden bu en ünlüsü, -açıkça H.G.Wells'in First Men in the Moon'undan da esinlenerek- sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak haklı bir üne sahiptir. Méliès'in filmleri janra ait klişelerin tümüne sahiptir neredeyse; çılgın bilim adamları, dehşet verici icatlar, roketler vs vs.. Roketin Ay'a varışını simgeleyen sempatik sekans, kuşkusuz sinemanın en bilinen sahnelerinden birine vesile olmuştur.

✅   Film partlar halinde yüklenmiştir, partlar otomatik geçiş yapmaktadır. Arkanıza yaslanın ve filmin tadını çıkarın.

Film Hakkında Yapılan Yorumlar

filmerkan 10 yıl önce
8Puan
İnsanlık için küçük, sinema için dev bir adım!
kuzeydebiryer 11 yıl önce
9Puan
Ay'a seyahat hakkında düşünüldüğünde, insanın aklına hemen sinemanın ilk dönemlerine ilişkin o özgün ve efsanevi anlayış gelir: "Kuralları" tam da üretim aşamasında belirlenen bir sanattı o zamanlar sinema. 1902 yılında gösterime giren bu Fransız filmi, süresi açısından (yaklaşık 14 dakika) geçen yüzyılın başında çekilen genelde iki dakikalık kısa filmlere kıyasla o zaman için bir devrim niteliğindeydi.

SPOILER UYARISI:
kuzeydebiryer 11 yıl önce
9Puan
Film ile ilgili yazıda yönetmen tarafından eğlenceli bir dünya sunulduğu notu düşülmüştü. 14 dakikalık süre boyunca çoğu sahnede fazlasıyla gülümsüyorsunuz. 108 yıl önce çekilen bu filmi mantık hataları ve günümüzün sinema bilgisiyle değerlendirip bu seyir keyfi yüksek filmi acımasızca eleştirmekten başka bir noktaya varamazsınız. Sinema bir deneyimdir anlayışının gözlüklerini takın ve sadece keyifle izleyin derim. Profesör Barbenfouillis'ın aya sehayati diğer bilim adamlarına anlatışıyla başlıyor film. Bilim adamlarının Sihirbaz Merlin'e benzeyen kıyafetleri ve duyguları dışa vurmadaki hal ve hareketleri ile eğlenceye başlıyoruz. Özellikle dökme demirden bir roketin inşası, maceraperest ruhlu ekibimizin uzay şartlarını umursamaması ve nihayetinde bir topla fırlatılan roketin ay'ın tam gözüne isabet edişi. Ne diyelim hayal dünyasının perdelerini iyi açan bir yönetmenmiş Georges Méliès. Yönetmenin hem tiyatro hem de sihirbazlıkla olan ilgisi film boyunca göze çarpan unsurların başında geliyor. Şemsiye dokunuşuyla buhara dönen Selenitler yönetmenin iki becerisini bir araya getirmesinin perdeye yansıması. Ayrıca keşfedilen yerde ki yerlileri yok etme ve bunu kahramanlık sebebi olarak sinema perdesine taşımanın ilk örneklerinden birisi.

Bilim-Kurgu türünün başlangıcı olarak kabul edilen bu yapımı izleyin derin.

8.5 / 10
God of Movie 2 yıl önce
8Puan
Aslında 1 asırı devirmiş olan bu film hakkında söyleyebilecek pek bir şey yok. Melies'in diğer kısalarından bildiğimiz çılgın bilim adamları ve şu sahnelerin kesilmesinden elde edilen efektler yoğunlukta. Ay modellemesi de yönetmenin daha önceki kısalarından bildiğimiz şekilde. Zamanında çığırlar açmış bir filmdir, doğrudur. Şimdi ise bir göz atıp "haa bak iyi yapmışlar taa ne zamanlar" diyebileceğiniz bir film.
AhmetAktar 2 yıl önce
6Puan
Hayal gücü ile olağanüstülüğün karıştığı bir film olmuş. 14 dakikalık bir yapım zaten bir ara çerez yerken izlersiniz. 6/10
BatuhanBuber 3 yıl önce
9Puan
İnsan gerçekten hayret ediyor.Nereden nereye...Bu filmin yapıldığı 1902 yılındaki insanlar nereden bilebilirdi ki filmlerin bu yıllardaki haline geleceğini? Belkide 1902 yılındaki insanlar gibi,bir gün bize de bir başkaları 100 sene sonra nereden bilebilirlerdi ki diyeceklerdir.
denisilin 3 yıl önce
115 sene önce yapılmış bu film! İzlemek için başka bir sebep gerekmiyor bence ama sinemaseverim diyen herkesin bir göz atması gerekir. İnsanın hayal gücü gerçekten enteresan! Roketi yaptın, devasa topla yolladin. Dönüşü nasıl yapmış bakalım dedim bence o da güzel olmuş. İyi seyirler.
Avant-Garde 3 yıl önce
10Puan
Sinema tarihinin mihenk taşı.
ahmetozel 4 yıl önce
7Puan
tarihin ilk bilim kurgu filmi
someone74 4 yıl önce
8Puan
Ne tür filmden hoşlanırsanız hoşlanın, bul filmin insana çok farklı duygular hissettirdiği kesin.
Gunner 4 yıl önce
10Puan
Georges Melies'in devrimi. Sanatsal açıdan ilk sinema ve bilim kurgu filmi. İzlerken insanlığın hayal gücünün ve zekasının ne kadar ileri gidebileciğini görüyorsunuz. Şimdi çok basit geliyor ancak Melies'in yarattığı teknikler hala kullanılıyor. Melies'in yarattığı bu temel sinemadaki tek eksik çekim ölçekleriydi ve dünya tarihindeki dehalar arasında haklı olarak yer alıyor. Film zaten çekildiği tarihteki filmlerden çok çok uzun yani çok büyük bir emek var bundan ayrı olarak da 13 bin karelik film elle tek tek renklendirilmiş.
cemco97 4 yıl önce
10Puan
Sinemaya zaten ilgi duyuyordum ama bu film aşık etti. Nerden nereye gelinmiş, inanılmaz
enginkorkmaaz 5 yıl önce
10Puan
Döneminin en iyi filmi arasında olduğu kesin mutlaka izleyin ..
hemavaz_bgst 5 yıl önce
10Puan
şimdi kısa metraj yazmışlarda o zamanlar için bu film Nuri Bilge Ceylan filmi gibiydi
oruchandemirci 6 yıl önce
Bir asırdan fazla bir zaman önce; her oyuncunun tek tek emek verdiği, yönetmenin günlerce uğraştığı, hepi topu yedi sekiz sahneden oluşsada nice zorluklarla uğraşlarla çekilen bu filmi ben; güvenlik görevlisi, taa istanbullarda 'gece gece mesaisinde' izlediğimi bilseydi georges melies üstad, inanın filmin son halini ilk kez izlerkenki kadar duygulanırdı. Hesap makinesiyle gta5 oynamak gibi birşey yapmış adam. Başarmış bunu. 1927 yapımı metropolisi gözümden düşürecek neredeyse. Bilim kurgu mizah aksiyon hepsi var. Belki bi yerlerde aşkta vardır da ben kaçırmışımdır. Evet evet var. Adamların sinemaya olan aşkları oyunculuklarındaki heyecanda gizli.
Kafein 7 yıl önce
10Puan
vay be adamlar 1902 yılında taa 111 yıl önce ne film yapmış. o zamanlar osmanlı vardı lan bunu düşünmek bile bir garip geliyor insana. zamanda yolculuk yapmış gibi
asdf_13 7 yıl önce
10Puan
Çoğu sanat dalı gelişimi açısından felsefeye benzer. Yani yığılarak ilerlerler, bilim gibi basamak basamak değil.

Sinema ise felsefe ile bilimin ortalarında bir yerdedir. Hem yığılarak hemde basamak basamak ilerler. Bu filmde sinemanın ikinci basamağıdır. İlk kez bu film ile sinema hayattan bir kesiti göstermenin ötesine geçmiş ve bir senaryo ile buluşmuştur.

Film, bu özelliği sebebiyle kusursuzdur benim için.
cassavetes 8 yıl önce
Çekilen en güzel fantastik filmlerden...
bahangel 8 yıl önce
8Puan
filmi izlemedim fakat Hugo filmde nasıl ortaya çktığı anlatıldıktan sonra çok saygı duyduğum filmlerin başında geliyor.
Bellman 8 yıl önce
10Puan
1902'dekilerin hayal gucunu izlemek benim icin essiz bir zevkti. Ayrica fantastik/bilim kurgunun hastasi biri olarak, ilk niteligi tasiyan bu kisa metraj-filme puanim 10.
ArsoN 8 yıl önce
8Puan
Kendimi bildim bileli Ay`ın gözüne saplanan mermi gibi bir film sahnesi bilirdim ama ne olduğunu bilmezdim; ne olduğunu da Hugo sayesinde öğrendim sonunda izleme fırsatı buldum. Bir antik şehiri gezdiğinizde "acabaa bunları nasıl yapmışlar" der biraz şaşkınlık biraz merak duygusu içinde gezersiniz ya filmi de o şekilde izledim. Hakkında pek bir şey okumadım ama galiba hikayede Jules Verne etkisi de büyük çünkü onun romanlarında olduğu gibi bilim ve fantastik kurgu yapılı bir film izledim; tiyatro mantığıyla çekilmiş olmasına rağmen sahne tasarımları beni benden aldı mükemmeldi. Eğer kurgusal bir şey de değilse o yıllarda insanların Ay`a bakışı ve uzay yolculuğu açısından da bize bilgi vermesi ve akıllarından geçenler enteresandı.
İzlemek isteyenler için youtube da restore edilmiş HD versiyonu mevcut: http://www.youtube.com/watch?v=uMBkDT_eG5g
kaanozan 8 yıl önce
7Puan
bu filmin varlığını çocukluğumda fark etmiştim. ama bir film olarak değil kitabın yüzünde görmüştüm ve aklımda yıllardır yer edindi ta ki 2011 yapımı hugo filmine kadar. o zaman araştırdım ve bu filmin adresini buldum ama daha yeni izleme şansına eriştim. 14 dakikalık kısa film tadında, renklendirmenin sonradan yapıldığı bir yapım olmuş. 1 asırı geçen bir zamandan bahsettiğimiz için bu filme başka bir gözle bakılması lazım.
DesuNoto 9 yıl önce
8Puan
tamamm çok mu iyi kesinlikle süper değil. Ama sadece 1902 yılındaki bu hayal gücü için izlenir. George Meies'İn hayal gücü gerçekten inanılmazmış. Kşke biraz daha geç doğsaydı dediğiniz türden bir adam.(Bu arada eğer meises hayranıysanız hugo yu kesinlikle izleyin derim)